نمونه قرارداد مشارکت در کسب و کار + دانلود و نکات مهم آن

حجم تقریبی

1Mb

تعداد فایل

1

تعداد پرسش ها

0

افزودن به لیست علاقه مندی هااشتراک گذاری این مطلب
زهرا شریفی
در مورد مدرس : "من همیشه می توانم آزادانه انتخاب کنم، اما باید بدانم که اگر انتخاب نکنم، باز هم انتخابی کرده ام."

نمونه قرارداد مشارکت در کسب و کار + دانلود و نکات مهم آن

حجم تقریبی

1Mb

تعداد فایل

1

تعداد پرسش ها

0

افزودن به لیست علاقه مندی هااشتراک گذاری این مطلب

نمونه قرارداد مشارکت در کسب و کار + دانلود و نکات مهم آن

گاهی پیش می‌آید که دو نفر یا دو شرکت برای انجام کار یا پروژه‌ای با یکدیگر مشارکت کنند. معمولا می‌شنویم که یکی از دو طرف این مشارکت می‌گوید سرمایه از من و کار از شما، و گاهی نیز برعکس. یا اینکه برای انجام یک پروژه نیاز به دو تخصص متفاوت است. در هر صورت دو طرف قرارداد ناچار به همکاری با یکدیگر هستند. برای دستیابی به نتیجه مطلوب از این همکاری‌ها و مشارکت‌ها لازم است که در ابتدای کار یک قرارداد بین طرفین نوشته شود تا در آینده مشارکت مشکلی رخ ندهد. جاب تیم در این مطلب به شما می‌گوید که در قرارداد مشارکت در کسب و کار چه نکات مهمی وجود دارد و چگونه آن را تنظیم کنید. پس در ادامه این متن ما را همراهی کنید.

قرارداد مشارکت در کسب و کار چگونه قراردادی است؟

قرارداد مشارکت در کسب و کار یک قرارداد سرمایه گذاری است و ماده 571 قانون مدنی اجازه تنظیم چنین قرادادهایی را صادر کرده است. این قرارداد برای زمانی تنظیم می‌شود که دو نفر یا بیشتر قصد همکاری و یا مشارکت در انجام یک کار را دارند و معمولا  در این توافق یک نفر سرمایه گذار و یک نفر متخصص مجری طرح است. در هر صورت این نکته حائز اهمیت است که تنظیم یک قرارداد مشارکت باید به گونه‌ای باشد که تمام مفاد مهم قرارداد در آن ذکر شود و نسبت به تنظیم آن باید آگاهی کامل داشت. در ادامه بررسی می‌کنیم که مفاد مهم قرارداد مشارکت در کسب و کار چیست. اما قبل از آن بیایید نکات مهم تنظیم قرارداد مشارکت را بررسی کنیم.

 

 

 

نکات مهم هنگام تنظیم قرارداد

 • قرارداد مخلوق اراده طرفین است پس می توانیم با توافق خود قرارداد را به شکل دلخواه خلق کنیم : در اکثر قراردادها شاهد عبارات نامفهوم و مبهم هستیم که معنی و مفهوم برخی از این عبارت‌ها برای ما مجهول است. از طرفی طرفین قرارداد باید اطمینان حاصل کنند که متن قرارداد همان چیزی است که بر روی آن توافق کرده‌اند. بنابراین گاهی طرفین قرارداد می‌توانند متناسب با توافق خود متن قرارداد را تغییر دهند.
 • الفاظ به کار رفته در قرارداد کاشف از قصد مشترک طرفین هستند؛ پس در کاربرد الفاظ دقت نماییم: برخی از الفاظ و کلمات دارای معانی خاص حقوقی هستند و چنانچه یکی از طرفین قرارداد از این کلمه‌ها استفاده کند به این معنی است که با آگاهی تمام از آنها استفاده می‌کند. در غیر این صورت بار حقوقی و معنایی قرارداد نوشته شده ممکن است با آنچه که طرفین توافق کرده‌اند متفاوت باشد.
 • از ذکر عبارات مبهم و تفسیرپذیر در قرارداد پرهیز نماییم: استفاده از کلماتی که معانی مختلفی به خود می‌گیرند ممکن است طرفین قرارداد را دچار شک و سوءاستفاده کند. به همین منظور بهتر است از کلمات ساده استفاده کنیم تا در صورت بروز مشکل بتوانیم مطابق قرارداد عمل کنیم.
 • در توافقات باید قواعد آمره حقوق در نظر گرفته شوند : درست است که توافق می‌تواند مطابق خواسته و توافق طرفین باشد اما هنگام نوشتن آن باید قانون اساسی و حقوق طرفین نیز در نظر گرفته شود.
 • توجه به سمت و اختیارات طرف مقابل در قرارداد با شرکت ها ضروری است: ممکن است یکی از طرفین قرارداد شخص حقیقی و یا حقوقی باشد. در هر صورت باید مشخص شود که که هر کدام از طرفین قرارداد چه مسئولیت و چه اختیاراتی دارند.
 • بهتر است هنگام نوشتن قرارداد از جملات ساده و روان استفاده کنید.
 • باید قرارداد تایپ شده باشد.
 • قبل از امضا هر قرادادی آن را به صورت کامل مطالعه کنید.

 

 

 

انواع مختلف قرارداد مشارکت در کسب و کار

قرارداد پرکیس: از مهم‌ترین قراردادهای مشارکت در زمینه بهداشت و درمان است. در این گونه قراردادها استخدام صورت نمی‌گیرد بلکه کار به صورت مشارکت کادر درمان در فعالیت است.

قرارداد مشارکت در آرایشگاه زنانه و مردانه: در آرایشگاه‌های زنانه و مردانه که معمولا در سطح شهر پراکنده هستند و به مردم خدمات می‌رسانند، مدیر آرایشگاه از چند همکار دیگر می‌خواهد در انجام این کار با او مشارکت کنند. این نوع مشارکت به دلیل دشواری گرفتن مجوزها . الزامات حقوقی، خواهان زیادی دارد.

قرارداد مشارکت در مغازه: هدف این مشارکت سود رسانی و بازدهی بالا به طرفین قرارداد است و معمولا افراد زیادی به مشارکت در کار مغازه دست می‌زنند.

قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری: بسیاری از افراد تخصص و ایده‌های نابی برای کار و کارآفرینی دارند اما سرمایه آن‌ها محدود است. در چنین شرایطی سرمایه گذارانی هستند که برای عملی کردن این ایده‌ها سرمایه گذاری کنند. لازمه شروع این همکاری یک قرارداد مشارکت در کسب و کار است.

قرارداد مشارکت در رستوران، فست فود، بیرون بر: راه‌اندازی یک رستوران، فست فود و یا بیرون بر نیازمند سرمایه زیادی برای شروع کار و جذب پرسنل است. به همین دلیل قرارداد مورد استفاده در این مورد ازنوع قرارداد مشارکت در کسب و کار است.

قرارداد مشارکت در کارگاه تولیدی: راه اندازی یک تولیدی از مسائلی است که به دو یا چند سرمایه گذار نیاز دارد. به همین دلیل در این کارها باید نیروی انسانی متخصص و همچنین نیروی سرمایه گذاری در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

 

مفاد و بندهای مهم در قرارداد مشارکت در کسب و کار

 • عنوان قرارداد
 • مشخصات و اطلاعات طرفین در قرارداد ماشرکت در کسب و کار
 • موضوع قرارداد مشارکت کسب و کار
 • مدت قرارداد در قرارداد مشارکت کسب و کار
 • آورده‌ها و سرمایه طرفین قرارداد در قرارداد مشارکت کسب و کار
 • سهم شرکا در قرارداد مشارکت کسب و کار
 • تعهدات شرکا در قرارداد
 • شرایط فسخ قرارداد در قرارداد مشارکت کسب و کار
 • ضمانت اجرا در قرارداد مشارکت کسب و کار
 • داوری قرارداد مشارکت کسب و کار

سخن پایانی

دوستان عزیز جاب تیم در این متن سعی کردیم هرآنچه را که برای تنظیم قرارداد مشارکت در کسب و کار به آن نیاز دارید به شما معرفی کنیم. از طرفی برای رفاه حال شما عزیزان یک نمونه قرارداد مشارکت در کسب و کار را برای شما عزیزان در سایت قراردادیم. می‌توانید با کلیک بر روی نمونه قرارداد آن را به سادگی دانلود کنید. امیدوارم تمامی مطالب گفته شده و همینطور قرارداد مشارکت برای شما عزیزان مفید واقع شود. دوستدار شما جاب تیم.

زهرا شریفی
در مورد مدرس : "من همیشه می توانم آزادانه انتخاب کنم، اما باید بدانم که اگر انتخاب نکنم، باز هم انتخابی کرده ام."


پرسش و پاسخ
0
دوره پیشنهادی
دوره پیشنهادی