خدمات پشتیبانی سایت + موارد، هزینه و تعرفه ها

امروزه باتوجه به گسترش فضای آنلاین و وب کسب و کارهای بسیاری برای گسترش کار خود و جذب کاربران، به این فضا روی آوردند. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، طراحی سایت و مدیریت آن‌ها از اصلی‌ترین مسائل در حوزه آنلاین است که هر کسب و کاری را به سمت خود ترغیب می‌کند. از طرفی نیز مدیریت و پشتیبانی این موارد بخصوص پشتیبانی سایت به دلیل بروزرسانی‌ها و اعمال تغییرات جدید از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین کسب و کارها برای فعالیت مداوم در فضای آنلاین باید به دنبال تیم‌ها یا شرکت‌هایی باشند که به صورت حرفه‌ای در این زمینه فعالیت دارند و خدمات مناسبی را ارائه می‌دهند. در ادامه به توضیح بیشتری درباره پشتیبانی و مدیریت سایت‌ها می‌پردازیم.

خدمات پشتیبانی سایت

فهرست مطالب برای مطالعه

اهمیت پشتیبانی سایت

هر وب سایتی به دلیل گسترش وب و فضای آنلاین، پیشرفت رابط کاربری و نیاز کاربران برای ادامه کار خود نیاز به نگهداری، توسعه و حفظ عملکرد سایت دارد، که پشتیبان سایت می‌تواند به رشد کسب و کار بسیار کمک کننده باشد. با گذشت هر سال تکنیک‌ها و تجربه‌های جدیدی با توجه به رابط کاربری و نیاز کاربران اضافه می‌شود که وب سایت باید به نسبت آن‌ها تغییر کند. از دیگر دلایل اهمیت این موضوع می‌توان به قانونی بودن بیشتر کار و مشتری مداری اشاره کرد.

انواع پشتیبانی وب سایت

پشتیبانی سایت به سه بخش پشتیبانی فنی سایت، سئو سایت و محتوایی سایت تقسیم می‌شود که باتوجه به انتخاب هر کدام مبلغ و قراردادی جداگانه با کارفرما امضا خواهد شد. در ادامه به توضیح هر کدام از انوع پشتیبان‌ها می‌پردازیم.

پشتیبانی وب سایت از نظر محتوا

امروزه باتوجه به گسترش محتواها، هر وب سایتی به یک تیم تولید محتوای قدرتمند نیاز دارد. از وظایف تیم پشتیبانی محتوایی وب سایت می‌توان به تولید محتوا، تعیین استراتژی محتوایی، بارگذاری محتوا در وب سایت، رعایت سئو محتوا، بروزرسانی مطالب قدیمی و ویرایش مقالات اشاره کرد.

پشتیبانی سایت از نظر فنی

ممتخصصین پشتیبانی فنی سایت، توسعه دهندگانی هستند وب سایت را از نظر کدها، امنیت و هاست و دامین بررسی می‌کنند تا مشکلات مربوطه را برطرف نمایند. در واقع مهم‌ترین وظیفه تیم پشتیبانی فنی وب سایت شامل رفع ایرادات و مشکلات کدنویسی، بررسی دسترسی سایت برای کاربران با سرعت مناسب، پلاگین نویسی در وب سایت‌های وردپرسی صورت نیاز، بررسی کلی سایت به صورت روزانه، بروزرسانی فنی سایت، افزایش امنیت و تهیه بک آپ است.

پشتیبانی وب سایت از نظر سئو

پشتیبانی سایت از نظر سئو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ چراکه تاثیر بسزایی در افزایش ترافیک سایت و جذب کاربران بیشتری دارد. تیم پشتیبانی سئو باید به خوبی با اصول و تکنیک‌های سئو در موتور جستجو گوگل آشنا بوده و باید بتواند رتبه سایت شما را در این موتور جستجوگر با بهینه سازی وب سایت افزایش دهد. از جمله مواردی که پشتیبانی سئو باید آن‌ها را انجام دهند، شامل راه‌اندازی ابزار گوگل وب مستر، نصب و فعال‌سازی ابزار گوگل تگ منیجر، ارائه گزارش کلی از سرعت سایت، ریدایرکت کردن صفحات 404 در وب سایت، افزایش سرعت سایت با حذف فایل‌‌های اضافه، نصب افزونه‌های مرتبط با سئو و افزایش سرعت در وب سایت‌های وردپرسی و ارائه گزارش از رفتار کاربران در بازه زمانی مشخص با استفاده از ابزار گوگل آنالیتیکس است.

انواع پشتیبانی سایت از نظر سئو، محتوا و فنی

انواع پشتیبانی از نظر نوع وب سایت

به طور کلی طراحان سایت از روش‌های مختلفی می‌توانند وب سایتی را طراحی کنند. دو تا از روش‌های رایج در این حوزه می‌توان به استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوای آماده و از طریق برنامه نویسی اشاره کرد. در ادامه به بررسی وظایف تیم پشتیبانی وب سایت در قبال هر کدام از این روش‌ها می‌پردازیم:

پشتیبانی وب سایت طراحی شده با وردپرس

یکی از روش‌های طراحی وب سایت که طرفداران بسیاری پیدا کرده است، طراحی سایت با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا می‌باشد. وردپرس یکی از قدرتمندترین سیستم‎های مدیریت محتوا است که با استفاده از آن می‌توان سایت‌های بسیار حرفه‌ای در تمامی زمینه‌ها طراحی کرد. بنابراین تیم پشتیبانی سایت طراحی شده با وردپرس، باید به وردپرس و افزونه‌ها تسلط کافی داشته باشند. علاوه بر آن باید با نحوه بروزرسانی هسته وردپرس و افزونه‌های نصب شده، افزایش امنیت سایت، بهبود عملکرد وب سایت، بروزرسانی قالب‌های سایت و مواردی دیگر به خوبی مسلط بوده و بتوانند ایرادات و مشکلات به وجود آمده را برطرف کنند. همچنین تیم‌های پشتیبانی سئو و تولید محتوا نیز باید به وردپرس و کار با آن آشنا باشند تا در عملکرد درست وب سایت تاثیر بگذارند.

پشتیبانی وب سایت کدنویسی شده

از دیگر روش‌های طراحی وب سایت، استفاده از زبان‌های برنامه نویسی است. تیم پشتیبانی این نوع سایت‌ها باید به زبان‌های برنامه نویسی مسلط باشند، به طوریکه نگهداری و توسعه وب سایت را بدون مشکلی انجام دهند. باتوجه به اینکه پشتیبانی سایت شامل پشتیبانی فنی، محتوایی و سئو است، تیم پشتیبان باید بتواند از هر سه نوع آن پشتیبانی کند. 

نحوه ارائه خدمات پشتیبانی سایت

خدمات پشتیبانی و نگهداری وب سایت با توجه به انواع آن شامل مواردی مانند بروزرسانی قالب، افزونه‌ها و کدها، بهبود سرعت و سئوی سایت، تهیه بک آپ، نصب افزونه‌های موردنیاز، بارگذاری و تولید محتوا، رفع مشکلات امنیتی و بسیاری دیگر است که می‌توانید براساس روش‌های زیر با تیم‌ها و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پشتیبانی وب سایت قرارداد پشتیبانی امضا کنید.

بدون پشتیبانی

در برخی مواقع ممکن است شرکت مورد نظر سایتی را برای شما طراحی کند که کاملا با نحوه مدیریت وب سایت و اصول آن آشنایی کامل دارید. بنابراین در این مواقع طراح سایت با ارائه ویدوئی کوتاه نحوه عملکرد وب سایت و کار با آن را به شما توضیح می‌دهد و در این صورت دیگر مسئولیتی در قبال مشکلاتی که در آینده به وجود می‌آید، نخواهد داشت. 

پشتیبانی براساس مبلغ و زمان مشخص در ابتدای قرارداد

در این روش از پشتیبانی سایت، شما در ابتدای امضا قراداد طراحی سایت با تعیین مبلغ و زمان مشخصی قرارداد پشتیبانی را نیز با شرکت موردنظر امضا می‌کنید. یا در صورت ارائه خدمات رایگان آن شرکت می‌توانید در یک بازه مشخصی از آن‌ها استفاده کنید تا در صورت رضایت و اعتماد کامل پشتیبانی سایت را در ادامه به همان تیم با پرداخت هزینه بسپارید.

پشتیبانی جداگانه در انتهای قرارداد در صورت تمایل

با استفاده از این روش که یکی از رایج‌ترین روش‌های پشتیبانی وب سایت به شمار می‌آید، می‌توانید در صورت تمایل و رضایت از کار شرکت موردنظر، قرارداد پشتیبانی را طبق توافق طرفین با مبلغ و زمان مشخص امضا کنید.

پشتیبانی به صورت پروژه ‌ای در زمان ‌های خاص

زمانی که وب سایت شما به مشکل یا ایراداتی برخورد کرد که نمی‌توانید آن‌ها را برطرف کنید، می‌توانید بصورت پروژه‌ای پشتیبانی وب سایت خود را با شرکت‌هایی که شرایط مدنظر را قبول می‌کنند، قرارداد پشتیبانی سایت امضا کنید.

مشاوره پشتیبانی سایت

انتخاب پشتیبانی مناسب برای وب سایت

باتوجه به وجود تیم‌های بسیار طراحی سایت و متخصص این حوزه، پیدا کردن تیم و شرکت خوب برای پشتیبانی وب سایت به کاری دشوار تبدیل شده است. درواقع از ویژگی تیم پشتیانی خوب می‌توان به مواردی مانند سابقه کاری بالا، حرفه‌ای و متخصص بودن، متخصص در طراحی سایت، ارائه گزارش ماهانه، آشنایی کامل با نحوه مدیریت وب سایت با زبان‌های مختلف و ... اشاره کرد. بنابراین برای انتخاب پشتیبانی مناسب باید وقت و هزینه بیشتری را بگذارید تا تیم موردنظر خود را باتوجه به این ویژگی‌ها پیدا کنید.

خدمات پشتیبانی انواع سایت از نظر نوع

مهم ترین خصوصیات یک تیم پشتیبانی خوب در ارائه خدمات

از جمله مهم‌ترین خصوصیات یک تیم پشتیبانی خوب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان دسترسی دائم به تیم پشتیبان
  • امکان گفتگو تلفنی و آنلاین با تیم یا مدیر مجموعه
  • ارائه مشاوره کامل به کارفرما یا مدیر اصلی وب سایت
  • ارائه آموزش‌های لازم به صورت حضوری
  • برخورداری از پشتیبانی رایگان در یک بازه زمانی
  • صرفه جویی در هزینه و زمان
  • امکان پاسخگویی در سریع زمان ممکن

هزینه و تعرفه های پشتیبانی سایت

تعیین هزینه پشتیبانی وب سایت باتوجه به مواردی که بر روی هر وب سایت اعمال می‌شود، متفاوت است. بر همین اساس تیم‌ها و شرکت‌ها تعرفه‌های جداگانه‌ای را در قالب پکیج برای آن‌ها در نظر می‌گیرند و به کارفرما ارائه می‌دهند؛ سپس کارفرما با انتخاب هر کدام از پکیج‌ها به صورت ماهانه یا سالیانه هزینه‌های پشتیبانی را پرداخت می‌کند. نمونه‌ای از پکیج‌های پشتیبانی به شرح جدول زیر است:

نمونه پکیج شماره یک (پایه) نمونه پکیج شماره دو (حرفه‌ای) نمونه پکیج شماره سه (اختصاصی)
پشتیبانی از طریق تیکت در ساعات اداری

پشتیبانی 24 ساعته تیکت

پشتیبانی 24 ساعته تلفنی- تیکت
پشتیبانی فنی سایت پشتیبانی فنی سایت پشتیبانی فنی سایت
پشتیبانی امنیتی وب سایت و رفع ضعف‌های امنیتی پشتیبانی امنیتی وب سایت و رفع ضعف‌های امنیتی پشتیبانی امنیتی وب سایت و رفع ضعف‌های امنیتی
نصب و فعال سازی کامل  SSL نصب و فعال سازی کامل  SSL نصب و فعال سازی کامل  SSL
بروزرسانی هسته وردپرس، قالب و افزونه‌‌ها بروزرسانی هسته وردپرس، قالب و افزونه‌‌ها بروزرسانی هسته وردپرس، قالب و افزونه‌‌ها
بررسی بکاپ گیری سایت بکاپ گیری مداوم از وب سایت بکاپ گیری مداوم از وب سایت
رفع ارورهای رایج وب سایت رفع ارورهای رایج وب سایت رفع ارورهای رایج وب سایت
نصب و راه‌اندازی انواع ماژول نصب و راه‌اندازی انواع ماژول نصب و راه‌اندازی انواع ماژول
گزارش هفتگی سلامت وب سایت گزارش هفتگی سلامت وب سایت گزارش هفتگی سلامت وب سایت
- طراحی لندینگ پیج‌های جدید (2 مورد) طراحی لندینگ پیج‌های جدید (2 مورد)
- راه‌اندازی گوگل سرچ کنسول سایت راه‌اندازی گوگل سرچ کنسول سایت
- افزایش سرعت بارگذاری سایت افزایش سرعت بارگذاری سایت
- درج و تغییر المان‌های موجود در سایت (بدون کدنویسی) درج و تغییر المان‌های موجود در سایت (با کدنویسی)
- - مشاوره راه‌اندازی گوگل ادوردز
- - مشاوره توسعه و سئو سایت

تعرفه وب سایت فروشگاهی

از آنجایی که وب سایت‌های فروشگاهی علاوه بر موارد ذکر شده به وارد کردن محصولات، تولید محتوای اصولی برای محصولات، سئوی محصولات، نوع محصول (ساده یا متغیر)، بارگذای تصاویر مناسب برای محصول و بسیاری دیگر نیاز دارند، هزینه‌ و تعرفه پشتیبانی سایت فروشگاهی بیشتر از وب سایت‌های دیگر خواهد بود.

تعرفه و قیمت پشتیبانی سایت

انتخاب پشتیبان مناسب، تضمین عملکرد صحیح وب سایت!

باتوجه به پیشرفت وب و گسترش فضای آنلاین، هر کسب و کاری که دارای وب سایت است برای حفظ عملکرد وب سایت خود در ادامه راه نیاز به پشتیبان دارد. پشتیبانی سایت‌های طراحی شده با وردپرس یا کدنویسی شده شامل انواع پشتیبانی محتوایی، سئو و فنی است که می‌توانید با توجه به نیاز و بودجه خود با شرکت موردنظر قرارداد پشتیبانی سایت امضا کنید. برای انتخاب تیم یا شرکت مناسب برای پشتیبانی باید به نکاتی مانند امکان گفتگو تلفنی و آنلاین با تیم یا مدیر مجموعه، ارائه مشاوره کامل به کارفرما یا مدیر اصلی وب سایت، ارائه آموزش‌های لازم به صورت حضوری، برخورداری از پشتیبانی رایگان در یک بازه زمانی، دارای سابقه و تجربه کاری بالا و مواردی دیگر در آن تیم دقت کنید تا با خیالی آسوده و اطمینان کامل وب سایت خود را به آن‌ها بسپارید.