آپدیت الگوریتم helpful content یا سیگنال جدید رتبه بندی محتوا چیست

آپدیت helpful content چه تاثیری در نتایج جستجو و رتبه سایتها داره؟

چطور تشخیص بدیم محتوای ما مفید هستش و با این سیگنال جدید گوگل افت رتبه نخواهیم داشت؟

برای ثبت پاسخ باید وارد حساب کاربری خود شود
 1. بهزاد میرزازاده بهزاد میرزازاده :

  اولا باید به این نکته دقت کنید که این الگوریتم فقط یکی از سیگنال های رتبه بندی در نمایش جستجوی گوگل خواهد بود.

  و اصلا هم ربطی به طول محتوا نداره

  شاید مطلبی برای دقیق روشن شدن نیازه که ۱۰۰۰۰ کلمه نوشته بشه و بالعکس مطلبی برای روشن شدن نیازه فقط یک خط پاسخ باشه

  اینجا مساله اصلی تجربه کاربر از محتوای شماست که آیا براش مفید بوده یا وقتش رو تلف کردید!

  گوگل برای اینکه بدونید مطلبتون برای کاربر مفیده یا نه توصیه میکنه موارد ذیل رو مد نظر قرار بدید در تولید محتوا برای کاربر:

  آیا مخاطب با دیدن پاسخ یا محتوای شما به جواب سوالش میرسه؟

  آیا مطلب شما تجربه واقعی رو انتقال میده یا فقط بازگو کننده نتایج دیگرانید؟

  آیا سایت شما در مورد هدف یا اهداف دقیقی داره مطلب منتشر میکنه؟ مثلا اگر جاب تیم بیاد در مورد آشپزی بنویسه که ربطی به زمینه کاریش نداره از هدفش دور شده و گوگل این موضوع رو تشخیص میده

  آیا مطلب من کمک کرده که شما موضوع رو درک کنید یا نیازه بازم تو اینترنت بگردید ؟

  آیا بعد از مطالعه موضوع با جواب دقیق و عمیق احساس رضایت داری؟ (ما با تحلیل رفتار مخاطبین به راحتی میتونیم بفهمیم که آیا از مطلب راضی هست یا نه عموما کتابخونه های پایتون برای تحلیل این مساله در دسترسه)

  آیا شخص من به جایگاهی رسیدم که شما با فهمیدن این موضوع که من نویسنده هستم با خیال راحت و اطمینان کامل راهنمایی من رو در مورد خدمات یا محصول قبول کنید؟

   

  نکته ای که نباید فراموش کنید اینه که محتوای طولانی و تولید شده برای موتورهای جستجو در آینده موفق نخواهند بود پس محتوا برای مخاطب تولید بشه بهترین حالته

  نکته بعدی نوع محتواست و فرقی نداره که متنی، تصویری، ویدیویی یا پادکست باشه

  هدف در تمام این مطالب باید خواننده مطلب باشه

  فعلا زیاد نگران نباشید این آپدیت فعلا برای زبان انگلیسی هستش و حداقل تا ۶ ماه آینده برای فارسی فعال نخواهد بود (این ۶ ماه نظر شخصی خودمه)

  در آخر هم سعی کنید در مورد الگوریتم گوگل بیشتر مطالعه کنید

  برای ثبت پاسخ باید وارد حساب کاربری خود شود
 2. خانم رضاییان خانم رضاییان :

  میشه در یک جمله بگید محتوای خوب چه محتوایی هستش؟

  برای ثبت پاسخ باید وارد حساب کاربری خود شود
  1. بهزاد میرزازاده بهزاد میرزازاده

   محتوای خوب هم از لحاظ کاربری و هم از لحاظ سئو هر دو بهینه شده باید باشه

   نمیشه فاکتور های دیگه رو انکار کرد برای رتبه گرفتن

   پس شما سعی کنید محتوایی تولید کنید که حداقل 80 درصد فاکتورهای این بخش رو پوشش بده

   برای ثبت پاسخ باید وارد حساب کاربری خود شود
 3. بهزاد میرزازاده بهزاد میرزازاده :

  📌سیستم رتبه بندی محتوای مفید - Helpful Content بر روی تمام زبان ها از جمله زبان فارسی منتشر شد

  🔸امروز سه شنبه 15 آذر 1401، بروزرسانی سیستمی محتوای مفید بر روی تمام زبان ها و ریجن ها منتشر شد. این آپدیت که تا پیش از این انتظار نمیرفت برای زبان فارسی تا مدت ها در دسترس باشد، حالا و بعد از قدرت گرفتن فیچر اسنیپت با سیستم رتبه بندی MUM برای زبان فارسی ، بر روی کلیه زبان ها در سرتاسر دنیا منتشر شده است.

  🔹سیستم رتبه بندی محتوای مفید - Helpful Content جزو سیستم های فعال در پس زمینه تمام سیستم های رتبه بندی جستجوی گوگل است و بطور دائمی به پایش و ارزیابی کیفیت صفحات وب می پردازد.

  🔹لازم به ذکر است که صفحات وب و محتوای بی ارزش و کم کیفیت که توسط این الگوریتم جریمه می شوند، تا ماه ها هرگز دیگر به نتایج باز نمی گردند و هیچ راه مستقیم و روش بهبودی هم برای سرعت بخشیدن به آن وجود ندارد.

  🔹الگوریتم محتوای مفید یک سیستم رتبه بندی است و بصورت سایت واید فعالیت می کند. بدین ترتیب در صورتیکه وزن صفحات بی کیفیت بیشتر از صفحات با ارزش باشد، کل صفحات سایت تحت تاثیر قرار گرفته و کاهش رتبه بندی را شاهد خواهند بود.

  🔹به‌روزرسانی محتوای مفید گوگل محتوایی را هدف قرار می‌دهد که به نظر می‌رسد در درجه اول برای رتبه‌بندی خوب در موتورهای جستجو ایجاد شده است تا کمک یا اطلاع‌رسانی به مردم. درواقع این ایده که باید برای موتور جستجو نوشت و برای کاربر بهینه کرد که یک دیدگاه بسیار اشتباه هم بود، اکنون کاملاً شناسایی و باعث افت رتبه‌بندی در نتایج جستجو می‌شود.

  🔹 هدف از این به‌روزرسانی کمک به جستجوگران برای یافتن محتوای بسیار باکیفیت است. در واقع گوگل می‌خواهد به محتوای بهتر و مفیدتری که برای کاربر انسانی نوشته شده و به آنها کمک می‌کند پاداش دهد. در مقابل محتوایی که باهدف رتبه‌بندی در موتورهای جستجو نوشته شده دیگر به‌عنوان محتوای خوب ارزیابی نخواهد شد. نکته بسیار مهم این است که گوگل می‌داند سایت‌های زیادی هستند که در نتایج رتبه خوبی دارند اما کاربران همیشه ناامید می‌شوند، این همان سایت‌هایی هستند که به هر ترتیب رتبه گرفته‌اند و فقط توجه شان به رتبه‌بندی بوده است.

  🔹 گوگل از الگوریتم یادگیری ماشینی استفاده می‌کند که قادر به ارزیابی و شناسایی محتوای غیرمفید بوده و در نوع خود فناوری جدید به‌حساب می‌آید. به‌روزرسانی محتوای مفید به سیگنال‌های مختلفی در صفحه و سایت برای تعیین رتبه نگاه می‌کند. نکته جالب‌توجه این است که فاکتورهای helpful content توسط ارزیاب‌های گوگل نیز موردتوجه قرار گرفته و در یادگیری ماشین استفاده خواهد شد.

  🔺 حالا و با روی کار آمدن این سیستم رتبه بندی وقت آن رسیده واژه های زیر را نیز به عبارات تخصصی مان اضافه کنیم:

  ▫️ اصطلاح people-first content – تولید محتوا برای کاربر

  ▫️ اصطلاح search engine-first – محتوای نوشته شده برای ماشین که در این سیستم باید کاملا کنار گذاشته شود

  ▫️ اصطلاح first-hand expertise – محتوای نوشته شده بر مبنی تخصص و تجربه

  ▫️ اصطلاح depth of knowledge یا in-depth knowledge محتوای عمیق، دانش بروز

  برای ثبت پاسخ باید وارد حساب کاربری خود شود
 4. بهزاد میرزازاده بهزاد میرزازاده :

  گوگل چطور تشخيص ميده كه محتوا مفيد بوده ؟

  اگر تو پاراگراف هاي اول سريع جواب مخاطب را بديم و قانع كننده باشه براي كاربر

  مشخصا سريع از سايت خارج ميشه 

  گوگل چطور مي فهمه كه محتوا مفيد بوده يا بد؟!

  از كجا مفيهمه كه كاربر راضي از سايت خارج شده يا خير؟

  برای ثبت پاسخ باید وارد حساب کاربری خود شود
  1. بهزاد میرزازاده بهزاد میرزازاده

   ببینید اول اینکه دید منفی داشتن به اینکه کاربری در ابتدا پاسخ بگیره و از سایت خارج میشه یک دید اشتباه است. ما می دانیم که در سرچ انجین ده ها فاکتور رتبه بندی اونهم در چندین سیستم رتبه بندی هست، همینطور شما یک کنسول جستجو دارید که به چشم میبینید صدها یا هزاران یا میلیون ها کاربر با کوئری های مختلف در هر صفحه ای سایت شما فرود می آیند و رفتارهای مختلف دارند. یک عده به خرید مشغول هستند، یک عده محتوای یک دسته را می خوانند و عده ای هم در منوی سایت وارد دسته های دیگه می شوند و یک پاسخ را سریع میبینند. عده ای هم هستند که یک سوال را سرچ می کنند و در صفحه شما، نه تنها ابتدای صفحه، بلکه بعد از دقایق کوتاهی به پاسخ می رسند و خارج می شوند. هر صفحه ای بسته به اینتنت هر کاربری زمانبندی متفاوتی داره و همه صرفا سریع خارج نمیشن.

   شما نباید فقط به ورود یک کاربر در یک صفحه و خارج شدن سریع او نگاه کنید، این بینش بسیار اشتباهی است، بلکه شما باید رفتار کاربران و جستجوگران را طی بازه های زمانی در کنسول و آنالیتیکس بررسی کنید. اینکه کاربری در یک صفحه چیزی را همان ابتدا بخواند و خارج شود ربطی به رتبه بندی صفحه ندارد چون فاکتورهای رتبه بندی و صفحات سایت و کاربران شما یکی دوتا نیستند و در یک روز هم تعامل نداشته اند.

   برای اینکه یک محتوا مفید باشه بهتره پروداکت رویو رو خوب مطالعه کنین، مطالب منحصر بفرد بنویسید، روی عمق محتوا کار کنید تا برنامه تولید محتوای روتین، روی شاخص های تخصص اعتبار و اعتماد باید دیگه کار کنید چون محتوای ارزشمند توسط یک نویسنده ماهر نوشته میشه. فقط واژه محتوای مفید نیست در این قضیه بلکه کل سایت باید دارای صفحات هدفمند و ارزشمند باشه. می تونید در یک صفحه از پادکست استفاده کنید، ویدئو بسازید و اینفوگرافیک کار کنید. الان هندی ها هرجا میرسن یک پارچه پشت سرشون میزنن به دیوار و شروع می کنن به محتوا تولید کردن.

   فیدبک کاربرها در سایت و در نقشه، فیدبک های واقعی را ازش استفاده کنید. بزارید افراد واقعی بیان نظر بدن و نقش داشته باشند. نظرات تخصصی بزارن تا مشخص بشه یک نفر چیزی خونده و چیزی فهمیده. الان بیشتر از هروقتی باید روی کنسول و آنالیتیکس وقت بزارید تا پایش کنید رفتار مخاطبین رو. پیشنهاد می کنم روی شیوه های دیجیتال مارکتینگ برنامه ریزی کنید. ایمیل مارکتینگ داشته باشید، روی سوشال وقت بزارید و ترافیک مستقیم را بیارید توی کار چون دیگه زیاد نمیشه مجانی و با خانه داری صفحات سایت در نتایج موند. از افراد مختلف نظر بگیرید و ببینید محتوای سایت براشون مفید بوده یا نه. ابزارهای سوشال لیسنینگ، ابزارهای پایش رقبا را بیارید توی کار. روی لینک سازی برای کاربر بیشتر تمرکز کنید. 

   شما فکر کن هر صفحه ای از سایت شما چه محصول چه محتوا براش یک مارکتینگ نیاز هست. یک محتوا داری مثلا، ببین این صفحه بدرد چه کسایی می خوره و اونقدر ارزش داره که مثلا بخوای براش بودجه تبلیغ بزاری کنار و روش هزینه داشته باشی؟ اگر اونقدر پتانسیل داشت می تونه موفق باشه. پرسونال برندینگ برای نویسنده ها و انتخاب شاخه های تخصصی الان خیلی اهمیت پیدا می کنه.

   (تست شده از پاسخ های محتوایی تلگرام)

   برای ثبت پاسخ باید وارد حساب کاربری خود شود