آموزش افزایش ایندکس صفحات در گوگل و رفع مشکل ایندکس نشدن

افزایش ایندکس صفحات در گوگل
پادکست ها

افزایش سرعت ایندکس صفحات سایت

دقت کرده‌اید وقتی که یک کلمه یا عنوان را در گوگل سرچ می‌کنیم تعدادی صفحه بالا می‌آید و معمولا شمار این صفحه‌ها به 10 صفحه می‌رسد. دلیل آن را می‌دانید؟ چرا برخی از وبسایت‌ها در صفحات اول و برخی دیگر در صفحات آخر سرچ گوگل نمایش داده می‌شوند؟ آیا این وبسایت‌ها با یکدیگر برابری دارند؟ همه ما قطعا یک مسئله را می‌دانیم، اینکه تمامی ما معمولا نهایتا تا صفحه سوم گوگل در جستجوی مطالب می‌گردیم. بنابراین دیگر صفحات از دید ما و سایر افراد مخفی می‌ماند. چه چیزی باعث می‌شود وبسایت ما در صفحه اول گوگل نمایش داده شود؟ پاسخ آین سوال را در این مطلب به شما می‌گوییم. ایندکس شدن عامل نمایش صفحات وب سایت ما در گوگل است. اما ایندکس صفحات در گوگل چگونه اتفاق می‌افتد؟ در این مقاله آموزش افزایش ایندکس صفحات در گوگل را برای شما ارائه داده‌ایم تا بتوانید جایگاه صفحات وب سایت خود در گوگل ارتقا دهید. بنابراین همراه جاب تیم باشید.

ایندکس شدن فرآیند بازدید و ذخیره صفحه توسط گوگل و نمایش در نتایج جستجو را می توان گفت که باید فاکتورهایی برای این امر توسط سایت رعایت شود.

 

زهرا شریفی
گوینده : زهرا شریفی

مدیر دیجیتال مارکتینگ

با دیجیتال مارکتینگ زندگی میکنم و نفس میکشم! :)

مشاهده تمام مطالب گوینده

ثبت نام
تعداد پادکست : 1
مدت زمان : 00:05:21
قیمت :
رایگان

ایندکس گوگل چیست؟

ایندکس گوگل چیست؟

طبق روال همیشه با یک مثال ساده شروع می‌کنیم. در طول زندگی همه ما اتفاق‌های زیادی رخ داده است و خاطرات زیادی در ذهن ما ثبت شده است. اما آیا ما همه آن اتفاق‌ها را به خاطر می‌آوریم؟ ذهن ما اتفاقات و خاطراتی را که بیشتر احساس ما را درگیر خود کرده است بولد می‌کند و معمولا همان خاطرات در ذهن ما تداعی می‌شود. اگر خاطرات را به صفحات وب سایت و ذهن را به گوگل تشبیه کنیم باید بگوییم خاطراتی که در ذهن ما مدام تکرار می‌شوند درواقع ایندکس شده‌اند. صفحات گوگل نیز همین گونه‌اند. چنانچه سئو سایت به درستی انجام شده باشد، گوگل در هنگام جستجوی یک مطلب به آن رتبه می‌دهد و آن مطلب را در صفحات اول قرار می‌دهد.

درواقع ايندکس Index یعنی اطلاعات ثبت و فهرست شده‌اند. و وقتی می‌گوییم یک مطلب ایندکس شده است یعنی می‌توان آن را در گوگل پیدا کرد. هنگامی که ما یک مطلب را در سایت آپلود می‌کنیم ربات‌های جستجوگر گوگل،‌ آن را بررسی می‌کنند و چنانچه چگالی کلمات کلیدی در آن به خوبی رعایت شده باشد و آن مطلب کپی نباشد، گوگل آن را ایندکس می‌کند. در ادامه دقیق تر بررسی می‌کنیم که چگونه می‌توانیم به ایندکس صفحات در گوگل دست پیدا کنیم.

مشاوره سئو برای ایندکس سایت

چگونه تشخیص دهیم که سایت ایندکس شده است؟

برای تشخیص ایندکس شدن صفحات در گوگل فقط کافیست وارد گوگل شوید و در قیل از دامنه خود عبارت :site را وارد کنید ، بعد از وارد کردن این عبارت مانند نمونه زیر یک متن که در داخل عکس با بیضی نمایش داده شده تعداد صفحات ایندکس شده سایت مورد نظر شما نمایش داده می شود .

نکته : اگر صفحه خاصی را مد نظر دارید تا از ایندکس شدن آن مطمئن شوید می توانید url یا آدرس آن صفحه را بجای آدرس دامنه اصلی قرار دهید، در صورت ایندکس بودن در نتجیه اول به شما نمایش خواهد داده شد.

 چگونه تشخیص دهیم که سایت ایندکس شده است؟

آموزش افزایش ایندکس صفحات در گوگل

با توجه به این موضوع که برای افزایش فروش یا اراده کسب و کار خود باید در صفحه اول گوگل قرار بگیرید، ایندکس بودن سایت شما بسیار مهم است. هرچه تعداد و سرعت ایندکس شدن صفحات سایت شما افزایش یابد شانس شما برای بدست آوردن جایگاه بهتر در گوگل افزایش خواهد یافت، در ادمه با رعایت یکسری نکات اولیه و اقدامات می توانید به راحتی سرعت ایندکس سایت خود را افزایش دهید.

نکات اولیه افزایش سرعت ایندکس

انتشار محتوا در زمان بندی خاص

باید در یک بازه زمانی خاص مطالب را در سایت خود آپلود کنید. مثلا هر روز ساعت 12 ظهر یا هر هفته در روز شنبه. اینگونه به موتورهای جستجوگر گوگل می‌گویید که چه زمانی سایت شما را بررسی کنند و در نتیجه سایت شما با سرعت بیشتری در ایندکس صفحات گوگل قرار می‌گیرد.

استفاده از فایل Robots.txt

چنانچه شما بخواهید تمامی صفحات خود را ایندکس کنید، سایت شما با سرعت کمتری ایندکس می‌شود. بنابراین نیاز است که برای دستیابی به ایندکس صفحات گوگل، صفحاتی ورودی را که نیازی به ایندکس شدن ندارند، با استفاده از فایل Robots.txt از دسترس خزنده‌های گوگل خارج کنید. تا به صفحات دیگر اجازه رتبه گرفتن دهید. مطالعه بیشتر آموزش robots.txt

استفاده از فایل Robots.txt برای ایندکس سریعتر سایت در گوگل

استفاده از سرچ کنسول گوگل

شما می توانید در ابزار سرچ کنسول ایندکس بودن یا نبودن یات خود را چک کنید، در صورت ایندکس نبودن صفحه به راحتی با زدن دکمه requset index درخواست ایندکس شدن خود را به گوگل بدهید. در محیط سرچ کنسول می توانید از ایندکس بودن تمامی صفحات داخلی اطمینان حاصل کنید .

استفاده از نقشه سایت

استفاده از نقشه سایت یک روش بسیار سریع برای دستیابی به ایندکس صفحات در گوگل است. این نقشه کمک می‌کند تمامی صفحات سایت به صورت یک فایل xml در اختیار خزنده های گوگل (Crawler) قرار بگیرد. در نتیجه خزنده‌های گوگل بدون معطلی و بدون اینکه مطلبی را از قلم بیندازند تمامی صفحات را با سرعت بررسی می‌کنند و به همین علت با سرعت بیشتر سایت را ایندکس می‌کنند.

خزنده وب یا کراولر چیست؟

استفاده از عملیات Fetch as Google

Fetch as Google یکی از پر کاربردترین ابزارهایی است که برای ایندکس صفحات گوگل استفاده می‌شود. با استفاده از این ابزار می‌توانید سایت خود را ثبت کنید و به روز رسانی مطالب را به موتوهای جستجوگر گوگل اطلاع دهید.

ثبت کردن آدرس صفحه در موتورهای جستجوگر گوگل

 با استفاده از ثبت لینک، در موتورهای جستجوگر گوگل، می توان به راحتی باعث افزایش ایندکس index صفحات در گوگل شد. علاوه بر آن ثبت سایت در سرویس‌های محلی بسیار تأثیر گذار است و علاوه بر افزایش سرعت ایندکس Index  سایت، این کار به جلوگیری از اسپم شدن سایت کمک می‌کند. (اسپم اسکور چیست؟) ثبت موقعیت جغرافیایی  و آدرس سایت در موتورهای جستجو باعث می شود که موقعیت‌های جغرافیایی نزدیک به کاربران به آنها پیشنهاد داده شود، این مسئله زمانی به ما کمک می‌کند که اگر سئوی سایت های دیگری از سایت شما بهتر باشد، باز هم به عنوان سایت نزدیک تر پیشنهاد داده می‌شود.

فعالیت در شبکه های اجتماعی

فیس بوک، گوگل پلاس و توییتر تاثیر بسزایی در ایندکس شدن صفحات در گوگل سایت دارند. به منظور ایندکس شدن صفحات سایت از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌توانید لینک وب سایت خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

به اشتراک گذاشتن مطالب سایت در شبکه های اجتماعی

شما می‌توانید برای افزایش ایندکس صفحات گوگل یک مطلب،‌لینک آن را از طریق صفحات اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

استفاده از RSS

 RSS مشابه نقشه سایت عمل می‌کند. با این تفاوت که می‌تواند به کاربران این قابلیت را بدهد که از به روز رسانی اطلاعات آگاهی پیدا کنند.

استفاده از لینک سازی داخلی

استفاده از لینک سازی داخلی علاوه بر اینکه به ایندکس صفحات در گوگل کمک می‌کند، به کاربر این اجازه را می‌دهد تا به آسانی بتواند به دیگر مطالب مرتبط دسترسی داشته باشد.

لینک سازی داخلی راه سریع برای ایندکس محتوا

استفاده از تصویر مناسب

بهتر است عکس‌هایی با حجم کم را در سایت خود آپلود کنید، زیرا حجم زیاد عکس‌ها باعث می‌شود که سایت سنگین شده و در نتیجه دیرتر ایندکس می‌شود.

مطالعه بیشتر : چک لیست سئو عکس

بهره گیری درست از متاتگ‌ها

متاتگ‌ها به ما کمک می‌کنند تا به گوگل بگوییم کدام صفحات اهمیت بیشتری نسبت به صفحات دیگر دارند. در نتیجه صفحه‌ای که آن را برای خزنده‌های گوگل بولد می‌کنند با افزایش ایندکس صفحات در گوگل مواجه خواهد شد.

مطالعه بیشتر: اپن گراف یا متا og چیست؟

استفاده نکردن از مطالب تکراری و کپی

چنانچه مطالبی که در سایت آپلود می‌کنید اگر تکراری و یا کپی باشد علاوه بر اینکه بر روی سئو سایت تاثیر می‌گذارد، می‌تواند به ایندکس صفحات گوگل نیز لطمه وارد کند. زیرا ربات‌های گوگل توان تشخیص مطالب تکراری و کپی را دارند. بنابراین بهترین راه حل، نوشتن مطالب و مقالات با قلم خود شماست.

رفع مشکل ایندس نشدن صفحات وب سایت (چرا صفحات سایت ایندکس نمی شوند؟)

رفع مشکل ایندس نشدن صفحات وب سایت (چرا صفحات سایت ایندکس نمی شوند؟)

  • ایجاد محدودیت برای دسترسی ربات‌های گوگل به سایت: این محدودیت همانگونه که اشاره کردیم از طریق Robot.txt به وجود می‌آید. پس به همان اندازه که استفاده درست از این ربات به افزایش ایندکس صفحات در گوگل کمک می‌کند، عدم استفاده درست آن نیز نتیجه عکس دارد و باعث می‌شود که صفحه مورد نظر شما ایندکس نشود.
  • استفاده از کدهای محدودکننده در فایل htaccess
  • متاتگ noindex در صفحه: از این متاتگ زمانی استفاده می شود که ما قصد نداشته باشیم برای یک صفحه از گوگل رتبه بگیریم. در نتیجه استفاده نادرست از آن باعث عدم ایندکس صفحات در گوگل می‌شود.

نکات مهم و کلیدی که باید در بودجه خزش صفحات سایت در نظر گرفت:

با توجه به الگوریتم‌های گوگل، با اینکه عملیات فچ و معرفی صفحات در سرچ کنسول صورت می گیرد، اما همچنان امکانش هست که صفحه مدنظر ایندکس نشود، پیشنهاد می‌شود حتما صفحات یا مقالاتی که تولید می‌شود کیفیت لازم را داشته باشد. چرا که گوگل صفحاتی که بی کیفیت باشند ایندکس نمی‌کند. پس سعی کنید داخل سایت مپ صفحات زامبی را خارج کنید و صفحاتی که بی کیفیت هستند را از ادیت کنید.