آموزش گوگل تگ منیجر (GTM)

اطلاعات دوره

مدت دوره

00:13:11

تعداد ویدیوها

5

تعداد پرسش ها

0

تخفیف 5 %
30000 تومان

افزودن به لیست علاقه مندی هااشتراک گذاری این مطلب
زهرا شریفی
در مورد مدرس : "من همیشه می توانم آزادانه انتخاب کنم، اما باید بدانم که اگر انتخاب نکنم، باز هم انتخابی کرده ام."

آموزش گوگل تگ منیجر (GTM)

اطلاعات دوره

مدت دوره

00:13:11

تعداد ویدیوها

5

تعداد پرسش ها

0

تخفیف 5 %
30000 تومان

افزودن به لیست علاقه مندی هااشتراک گذاری این مطلب

آموزش گوگل تگ منیجر (GTM)

در دنیای دیجیتال مارکتیگ امروز اولین تعریفی که پا به میدان گذاشته، استفاده از ابزارهای آنلاین و دیجیتال در راستای تحقق اهداف بازاریابی و فروش است و هنگامی که یک وب سایت ساخته میشود حالا میتواند وب سایت خصوصی، وب سایت خبری یا فروشگاه اینترنتی باشد، برای بهبود ارتباط با کاربران، تحلیل و ارزیابی سایت، بررسی علت عدم خرید از سایت و بررسی میزان ارتباط کاربران با وب سایت و ... به یک ابزار برای اینکه بتوانیم رفتار کاربر را به طور دقیقی بررسی کنیم نیاز داریم، به همین دلیل جاب تیم به بررسی و جستجوی ابزاری پرداخت که به کمک آن بتوانید به راحتی به اضافه کردن ویژگی ردیابی شی در تصاویر ویدیویی در یک وب سایت، بررسی توابع یک فرم تازه ساخته شده بپردازید. این ابزار چیزی نیست جز گوگل تگ منیجر که در دوسال اخیر مقالات زیادی در رابطه با آن وارد بازار شد و ذهن بسیاری از کاربران را درگیر خود کرده است. علاوه بر آن کمک شایانی را به بسیاری از کابران ارائه داده است. اکنون در این مقاله سعی در معرفی و آموزش گوگل تگ منیجر داریم. بنابراین همراه ما باشید.

برنامه تگ منیجر

گوگل تگ منیجر چیست(GTM) ؟

شاید ساده ترین پاسخ به سوال گوگل تگ منیجر چیست این باشد: یکی از ابزارهای کاربردی گوگل است که در کنار گوگل آنالیتیکس برای پیشرفت و توسعه کسب و کار آنلاین ضروری است. گوگل تگ منیجر یک راه حل مدیریت تگ‌ها است که به عنوان یک واسطه بین یک وب سایت (یا یک اپلیکیشن موبایل) و ابزار آنالیز قرار می‌گیرد. تنها لازم است کد ردیابی خود را به گوگل تگ منیجر اضافه کنید و سپس تعیین کنید که در چه جاهایی باید به کار روند؛ در هنگام بارگذاری صفحه، کلیک کردن، پر کردن فرم‌ها، خریدها و تراکنش‌ها و درواقع میتوان گفت که گوگل تگ منیجر یک ابزار رایگان گوگل است (خوشبختانه 😊) که  برای جمع آوری اطلاعات و تحقق اهداف بازاریابی وفروش بیشتر و توجه به رفتار مشتری همانند علایق و تصمیم گیری و... را تحلیل و بررسی میکند(خیلی خفن ) و با قرار دادن چند خط کد در سایت مورد نظر میتوان اطلاعات بسیاری بدست آورد ؛اما این ابزار به تنهایی محدود است و بهتر است به همراه گوگل آنالیتیکس عزیز استفاده شود حالا چراا؟ آلان میگم برات

بدلیل تگ های ( " turn key " ) که در ادامه توضیح خواهم داد؛  گوگل آنالیتیکس نیز بینش و چیزهایی که میخواهید در ارتباط با کاربر را بدانید به شما میدهد اما او نیز خود به تنهایی محدود است و به مکمل احتیاج دارد و این جا است که google tag manager پا به میدان میگذارد و به کمک تگ های هدفمند اطلاعات بسیار کاربردی و ارزشمندی را از رفتار کاربران وبسایت به شما میدهد و اصلا هم نیاز به تغییر در کد های سایت نیست تمام تمام.

همه ما خوب می‌دانیم که یکی از مهمترین برگ برنده‌های هر کسب و کاری، جمع‌آوری و کسب بیشترین اطلاعات ممکن از رفتار مشتریان است تا بتواند با تحلیل‌ این اطلاعات خدمات بهتری به آنها ارائه کند. گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager) یکی از بهترین ابزارهایی که در دنیای آنلاین به شما کمک می‌کند تا بتواند اطلاعات خوبی از کاربران جمع‌آوری کنید.

مزایای گوگل تگ منیجر

استفاده ی آسان و کاهش وابستگی به تیم برنامه نویسی وتوسعه دهنده : قطعا این که بخواهیم برای تحلیل رفتار دائما کد بنویسیم کاری بس ناجوان مردانه سخت است ، حالا چراا؟ زیرا هم از لحاظ هزینه و زمان به صرفه نیست هم تمام سایت ها کوچک نیستند و برای سایت های بزرگ نیز نمیتوان برای تمام صفحات کد زد نابود کنندست دیگه و اما این گوگل تگ منیجر عزیز است که امکان را فراهم آورده است که تگ های جدید و همچنین اعمال تغییرات را بدون نیاز به تغییر کد های سایت انجام دهیم و بزرگترین مزیت همین است که دیجیتال مارکترهای عزیز نیاز به تیم توسعه دهنده ندارند و وابسته نیستند خلاص.

امکان ویرایش و اصلاح قبل از انتشار : اگر فکر میکنید که کد هایی که استفاده کرده اید ممکن است درست کار نکند یا میخواهید عملکرد دقیق آن را بررسی کنید پیش نمایش گوگل تگ منیجر به شما این کمک را میکند که عملکردها را مورد بررسی قرار دهید و مشکلات را اصلاح و رفع کنید دیگه چی میخوای ؟

ساده سازی و به روز رسانی سایت:   از دیگر ویژگی های مفید و جذاب گوگل تگ منیجر این است که از اپلیکیشن و سایت شما جداست و هرعملی که لازم باشد انجام بدهد در محیط دیگری است .

مدیریت کاربران و امکان تعیین سطح : برای کنترل بهتر اختیارات، کاربران را سطح بندی میکند و میگوید که چه افرادی میتوانند در سایت تغییر اعمال کنند (شایسته سالاری میکنه)

امکان ذخیرسازی : بعد از انتشار (GTM  ) یک نسخه از تغییرات قبلی را ذخیره میکند و میتوان با مراجعه به آرشیو تغییرات جدید را لغو و سایت را به نسخه ی قبلی بازگرداند و این ویژگی باعث میشود که هر کجا نیاز به اصلاح یا بازگشت بود خیلی سریع این کار انجام شود .

تگ پیش فرض : گوگل تگ منیجر تعدادی تگ پیش فرض دارد که بسته به نیاز دیجیتال مارکترهای عزیز میتوانند از آن استفاده کنند(همون هلو برو تو گلو خودمونه).

امنیت بالا : بر خلاف تصور تگ ها و کد هایی که در سایت قرار میگیرند هیچ گونه مشکل امنیتی ایجاد نکرده و تمام امکانات و سطح های ایمنی در اختیارات شماست.

رایگان بودن :  همان طور که قبل هم اشاره شده بود گوگل تگ منیجر (GTM  ) ابزار رایگان گوگل است و سبب میشود که در هزینه و زمان صرفه جویی شود.

رویدادها : اگر به دنبال آن هستید که در مسیر گردش مشتری، ببینید که به کدام صفحه رفته است و روی کدام لینک کیلیک کرده و با کدام محتوا تعامل بیشتری داشته است به راحتی میتوانید از ردیابی خودکار رویدادها در گوگل تگ منیجر استفاده کنید،ببین چقدر دقیق.

عدم محدودیت : به کمک گوگل تگ منیجرعزیز میتوان به طور نامحدود در سایت ها و اپلیکیشن های (Anroid  وios  ) به هر اندازه از تگ های مورد نظر استفاده کرد.

 

معایب گوگل تگ منیجر

نبود تیم پشتیبانی مشخص : نمیتوان انتظار زیادی از کمک های گوگل داشته باشیم با اینکه فایل های راهنما از ابتدا تا پایان کار در اختیار است اما در صورت بروز مشکل منبع مشخصی وجود ندارد که بتوان با آن درارتباط بود البته گوگل تگ منیجر عزیز بسیار منعطف است و به راحتی میتوانید سیسیتم مدیریت تگ را کنترل کنید .

هنوز مقداری به دانش فنی و پیاده سازی آن دارد نیاز دارد : اگر چه گوگل تگ منیجر وابستگی به تیم توسعه دهندگان را کم کرده است ولی باز هم در مواردی به کمک آن ها نیاز دارد.

تگ های Turn key محدود : تگ های (Turn key  ) به برچسب هایی گفته میشود که به جای کپی کردن کد های جاوا اسکیریپت از طریق نرم افزار ایجاد میشود و متاسفانه این تگ ها برای ( GTM ) محدود است و تحلیل سایت در نبود گوگل آنالیتیکس بسی دشوار است. 

 

تفاوت گوگل تگ منیجر و گوگل آنالیتیکس:

گوگل تگ منیجر و گوگل آنالیتیکس
 

یک ابزار کاملا متفاوت و برای ذخیره سازی و مدیریت کدهای خارجی استفاده میشود؛ در گوگل تگ منیجر گزارشی و روشی برای آنالیز و تحلیل وجود ندارد.

Analytics :

گوگل آنالیتیکس برای تحلیل ها و گزارش های واقعی استفاده میشود وهمه ی اهداف ردیابی نرخ تبدیل مشتری یا فیلتر از طریق آنالیتیکس مدیریت میشوند؛ در گوگل آنالیتیکس گزارش هایی انجام میشود شامل گزارش نرخ تبدیل مشتری، بخش های سفارشی، فروش های فروشگاه ها، عناصر روی صفحه، نرخ خروج و...

 

3 بخش اصلی گوگل تگ منیجر و مراحل نصب آن:

1) تگ ها در گوگل تگ منیجر:

Tag یا برچسب های سرویس های پیش فرض در گوگل تگ منیجر یا گوگل آنالیتیکس یا هر اسکیریپت وhtml کدی که برای آن تعریف میکنیم هستند که در صفحه ها برای ما اجرا می شوند و معمولا از تگ ها برای ارسال و تبادل اطلاعات و داده ها از سمت سایت شما به سیستم آماری استفاده میشود ودرصفحات اجرا میشود وبه اطلاعات مهمی از قبیل  نرخ کلیک، نرخ پرش، چگونگی هدایت ورسیدن بازدیدکنندگان به سایت و یا حتی محصولاتی که کاربران در سبد خود انتخاب کرده وسپس حذف میکنند پی ببرند.

2) Triggers

فعال کننده ها در هر لحظه بر اساس متغیرهایی که برایشان تعریف کرده ایم یک مقدار true  یا false برمیگردانند که نشان میدهد tag ها چه زمانی باید اجرا شوند و فعال کننده ها یاTriggerها انواع زیادی دارند مانند: مشاهده ی صفحه،  کلیک، ارسال فرم و...

3) انواع متغییرها در تگ منیجر:

 • Constant: متغییرهای ثابتی که شامل یک مقدار تغییر ناپذیر هستند مانند:ID  گوگل آنالیتیکس.
 •  Javascript: یک نوع متغییر به شدت جذاب است به دلیل آنکه میتوانید اسم یک متغییر جاوااسکیریپتی که در کد برنامه تعریف شده است را وارد کنید تا در هر بخشی مقدار دلخواه شما را بگیرد.
 • متغییرهای پیش فرض : GTMبیش از 30 تا متغیر دارد که که در 4 دسته بندی
 • Page forms
 • Errors clicks
 • Utilities
 • History

 

آموزش نصب گوگل تگ منیجر :

 1. وارد لینک ثبت نام  GTM شوید .

 2. اکانت GTM خود را بسازید.

 3. یک GTM Container بسازید . (Container به محیطی گفته میشود که میتوان تمامی تگ ها را مدیریت کرد)

 4. با شرایط استفاده از خدمات موافقت کنید .

 5. بر روی شناسه ردیابی خود کلیک کنید.

 6. GTM را نصب کنید.

 7. بررسی میزان و پوشش کدGTM Container  و تمام تمام.

 

 کاربرد گوگل تگ منیجر :

 • قرار دادن کد ها و اسکریپت های موردد نیاز در هدر سایت
 • نصب گوگل آنالیتیکس با استفاده از گوگل تگ منیجر
 • وریفای کردن گوگل  وبمستر با استفاده از گوگل تگ منیجر
 • اضافه کردن تگ های خاص به صفحات خاص بدون نیاز به مراجعه به کدها
 • بدست آوردن داده های مربوط به رفتار کاربران روی وبسایت و انتقال آن ها به ابزارهای تجزیه و تحلیل داده های بازاریابی آنلاین مانند گوگل آنالیتیکس
 • عدم مراجعه ی مکرر به تیم برنامه نویسی جهت اعمال تغییرات روی تگ ها مربوط دیجیتال مارکتینگ
 • انتقال داده های مالی مثل تراکنش ها به ابزارهای دیجیتال آنالیتیکس مثل گوگل آنالیتیکس
 • رد یابی رویداد ها یا Event tracking تمااام.

دلایل استفاده از گوگل منیجر

 • اضافه کردن تگ‌‌های مختلف
 • سرعت اجرای بالا
 • امنیت بالا
 • انعطاف پذیر
 • وجود تگ‌‌‌‌‌های پیش فرض
 • رایگان بودن
 • هماهنگی با سرویس‌های آمارگیر
 • ویرایش و کنترل کامل تگ‌‌ها
 • آزمایش تگ‌‌‌‌ها
 • افزایش کاربران
 • استفاده از Container آماده

آموزش ساخت اکانت گوگل منیجر

در راستای سهولت استفاده شما عزیزان از ابزار گوگل تگ منیجر جاب تیم ویدئویی ارائه داده است که با تماشای آن می‌توانید تمامی مراحل ساخت اکانت را به خوبی یاد بگیرید. پس همراه با تماشای ویدئو تمامی مراحل را گام به گام با جاب تیم انجام دهید تا بدون محدودیت و صرف وقت اضافه وب سایت مورد نظر خود را توسعه دهید و در زمینه دیجیتال مارکتینگ کسب و کار موفق خود را داشته باشید.

 

زهرا شریفی
در مورد مدرس : "من همیشه می توانم آزادانه انتخاب کنم، اما باید بدانم که اگر انتخاب نکنم، باز هم انتخابی کرده ام."


پرسش و پاسخ
0
دوره پیشنهادی
دوره پیشنهادی